Google Siteleri nasıl İndeksler? Google İndeks sorunu

Google Siteleri nasıl İndeksler? Google İndeks sorunu

Google, İndeks Sistemiyle İlgili Yeni Açıklamalarda bulunmuş oldu!
Google, indeksleme sistemiyle ilgili, son birkaç ayı da kapsayan (Ağustos 2019) açıklamalarda bulunmuş oldu. biz de, bu önemli açıklamaları sizlere aktarmak istedik.

“Google Aramalar” departmanından Vincent Courson, son dönemde yaşanmış olan indeksleme problemleriyle ilgili açıklamalarda bulunmuş oldu. ikimiz de sizlerle bu konuyla alakalı kısa sürede birkaç haber paylaşmıştık. ardından, benzer haberler gelmeye devam edince, Google’ın niçin böyle bir izahat yaptığı ortaya çıkıyor.

Vincent Courson, blog yazsıcaklıknda, ne tür problemlerle karşılaştırdıklarını ve bu sorunları nasıl çözdüklerini anlatmış. açıklama; geçtiğimiz Perşembe günü, Mayıs ayında meydana getirilen duyuru ve Nisan ayında gelen benzer haberleri de içerisine alan kapsayıcı bir niteliğe sahip.

Google indeksleme sistemini, Google aramalarında karşılaşmış olduğunız sayfaların bir depo alanı şeklinde düşünebilirsiniz. doğal olarak, indekslemede herhangi bir sorun yaşanmış olduğunda, bundan bütün aramalar etkileniyor ve siz kullanıcılar da etkileniyorsunuz. Google, indeksten gelen verileri bir veri merkezinde toplar. peşinden, bu data merkezlerine yeni güncellemeler gönderir.

Google İndeks Sisteminde eksik Kalan Parçalar

Google, bu seviye içinde bir “konuşlandırma” “yerleştirme” sistemine sahip. Nisan ayında yaşanan sıkıntının nedeni de bu konuşlandırma döngüsüyle ilgiliydi. Vincent Courson, Nisan ayında, bu sistemdeki eksik parçalar nedeniyle bir çeşit kırılma yaşadıklarını itiraf ediyor. sadece bunun, yalnızca birkaç gün sürdüğünü söylüyor.

Google, veri merkezinde gerçekleştirdiği güncellemeler sırasında, bir ksıcaklıkm indeksin (doğrusu verinin) kaybolduğunu anlatım etmiş.

İletişim Ve Dokümantasyon
Google, bu sorunu ayrım ettiklerinde mevzuyu Twitter üzerinden derhal duyurduklarını söylüyor. ayrıca, Google Search Console üzerinden, raporlar kısmından, Veri Anomalileri Sayfası’ndan konu ile alakalı bir doküman da paylaşılmış.

Google webmasterlarla iletişimleri açısından şu 3 noktaya dikkat çekmiş:

1. internet yöneticileriyle mesajşimi hızlandırmak için Search Console üzerinden malumat paylaştık.

2. Veri anomalisi belgesi oluşturduk ki, uzun dönem ismina, site sahipleri konuyu daha sağlıklı bir şekilde değerlendirebilsinler.

3. Bu tür durumlarda, Twitter üzerinden hızlıca ve devamlı bir şekilde lüzumlu duyuruları, açıklamaları paylaşıyoruz.

Peki Bu niçin Önemli?

Bir site sahibi olarak, Google’ın bir indeks problemi yaşamasını istemezsiniz. Çünkü bilirsiniz ki bundan sizin siteniz de etkilenebilir. Buna; bütün site sahipleri, SEO uzmanları, reklam verenler de dahil. Hatta, öncelikle bu Google’ın kendi marka değeri için de bir problemdir!

Bu tür sorunlardan hızlı bir halde haberdar olmak önemlidir. Çünkü, müşterilerinize gerekli açıklamaları yapabilmenize yardımcı olur. Raporlarda internet site trafiğinde bir düşüş yaşandığı görülüyorsa bu her zaman sizin hatanız olmayabilir. Google de hata yapabiliyor!

aktüel Google haberlerini kovuşturmak için blog adresimizi okumaya devam edin.

Bu gönderiyi paylaş


Sohbete Başla
Nasıl yardımcı olabilirim?
Sohbete Başla
Nasıl yardımcı olabilirim?