Google 21 Yaşında! Google’ın Marka Serüveni

Google 21 Yaşında! Google’ın Marka Serüveni

Eminiz birçoğunuz bugünlerde Google’ın doğum günüyle ilgili haberlere rastlamışsınızdır. Evet! Google tam 21 yaşında!
Google’ın kurucu isimlerinden Larry Page ile Google’ın tarihiyle alakalı fazlaca ilginç bir röportaj yapılmış (1999). biz de bu röportaj eşliğinde Google’ın günümüze dek ulaşan serüvenine süratle bir göz atalım istedik.
aslında, Google’ın reel doğum günü, kati olarak bilinmiyor. fakat şu an, geçerli olan resmi tarih 27 Eylül 1998 olarak kabul edilmiş durumda.
Google’ı şu an, geçmişteki biroldukca rakibi arasından sıyrılarak bir teknoloji titanı icra eden şey, farklı düşünmesi olmuş! ayrıca, kurucu isimlerin farklı düşünmenin yanında “efsunk düşünmek” şeklinde bir özellikleri daha var!

Google İsmi Nereden Geliyor?

bilindiği gibi, “Google” adı “googol” dan geliyor. “googol” oldukça efsunk bir rakamyı ifade ediyor. Bu sayı, öyle efsunk bir sayı ki; evrendeki atom sayısını düşünün. Ondan kat kat daha büyük bir sayıdan bahsediyoruz! Bu isim, bütün web dünyasını başarılı bir halde tarayabilme hedefine işaret ediyor.
Google’ı rakiplerinden ayrıştıran diğer bir özelliği de çok “mütevazı” bir arama motoru olmasıdır! Şirketin en birincil hedefi hiç değişmiyor! O da, bir arama motoru olmak. yani, başarılı aramalar!
Aramalar içerisinde barındırdığı her bir linkin kıymetini ölçmek, bunu en iyi şekilde yamaya çalışmak da, tekrar Google’ı rakiplerinden ayıran önemli bir marka vaadi!
1999’da gerçekleştirilen röportajda, bugünlere kadar hayatını devam ettirmiş olan, ilgi çekici; yani fazlaca aktüel bir SEO tekniği de var! Site otoriterliği ve backlink anlayışı… Google’ın kurucularından Larry Page, daha o yıllarda bakın neler söylemiş:
“şayet yüksek değerdeki bir web sitesi, herhangi bir linki referans göstermişse, bu link (web sayfası vb.), değerlidir anlamına gelir. Referans sayısı arttıkça, bu linkin kıymeti ve önemi de artar.”.
görmüş olduğunüz şeklinde; biz Google’ın her gün bambaşka bir yenilikle karşımıza çıktığından bahsederken, aslına bakarsak, hiç değişmeyen değerlere de haiz olan bir markadan söz ediyoruz.

“Kendimi şanslı hissediyorum” sözünü duymayanımız var mı? Bu özellik, Google’ı rakiplerinden ayrıştıran farklı noktalardan ancak bir tanesi.

Bu şirket, ortada marka kıymeti yaratmak için bir fırsat varsa, bütçe masraflarından hiç bir zaman çekinmemiş! daima, en iyi çalışanlamış olurın peşinden koşmuşlar. devamlı, rakipler içinde en iyisi olmak hedefinin ardından ilerlemişler. Bunu da, çalışarak yapmışlar!
Bu markaya, ancak bir kullanıcı olarak bakarsak, başarılarının peşindeki en önemli sırrı keşfetmek aslına bakarsak çok kolay. Google, hayatımıza öyle bir şekilde girdi ki, hepimiz, eğer Google yapmazsak, bir şeylerden eksik kalırız diye düşündük. Öyle hissettik.
bu şekilde düşünenlerin rakamsı arttıkça da, Google devamlı büyüdü.
21 yaşına ulaşan Google’a, yine iyi ki doğdun diyoruz!

Bu gönderiyi paylaş


Sohbete Başla
Nasıl yardımcı olabilirim?
Sohbete Başla
Nasıl yardımcı olabilirim?