SEO Nedir ?

SEO Nedir?

Seo, açılım olarak Arama Motoru Optimizasyonu anlamını taşır. SEO çalışmaları web sitelerinin internet üzerinde arama motorlarında gösterdiği performansın yükselmesi için tercih edilen her türlü çalışmalardır. SEO İngilizce Search Engine Optimization kelimelerinin kısaltılmış halidir. SEO çalışması yapılan sayfalar web sitelerinde insanların yaptıkları aramalarda sitelerin daha üst sıralarda yer almasını sağlar. Bu sıralamada üst sıralarda yer alan siteler kullanıcı bakımından daha zengindir ve üst düzey bir kullanım performansı sağlar.

SEO Ne Anlama Gelir

SEO kelimesi İngilizce kökenli bir kelimedir. Search Engine Optimization kelimelerinin kısaltılmış hali olan SEO, sitelerin üst düzey performansa sahip olmaları için yapılan internet tabanlı çalışmaları kapsar. Alanı oldukça geniş olan bu çalışmalarda site içerisinde gerekli her türlü arama unsuru yapılır. Yapılan çalışmaların tümü bir araya gelir ve sitenin web aramalarında daha üst sıralarda yer almasını sağlar.

Web Sayfaları İçin Yapılan SEO Çalışmaları

SEO, birçok farklı teknik içermektedir. Bu teknikler site içerisinde meydana gelen trafiğin yoğun olmasını ve kusursuz performans elde etmeyi sağlar. Arama motorlarının trafiği organik olarak da bilinen bir terimdir. Ziyaretçilerin aradıkları içerikler aktif bir şekilde onlara sunulur ve kullanıcılar bu içerikler için yoğun bir geri dönüş talebi içerisine girer. Bu geri dönüşlerin her birisi siteye artı puan kazandırır ve kullanıcı sayısını artırmanın temel adımıdır.

Rakiplerin olduğu bir alanda rakiplerden üst sıralara geçmek ve sıralama kazanmak oldukça zor bir iştir. Üstünlük sağlamanın zor olduğu alanlarda arama motorunun işlevi ve gerekliliği ortaya çıkar. Eğer site sahipleri içeriklerini Google’nin açık bir şekilde okuması için çabalar ise kısa sür içerisinde sıralamada üstünlük sağlayabilir. Google okuyup anlayabildiği içerikleri daima kullanılabilir olarak algılar ve sitenin popülaritesini artırır.

Arama Motorları Ne İşe Yarar?

SEO çalışmalarında sitenin yükselişini sağlamak için öncelikle arama motorlarının nasıl bir işleyişe sahip olduğunu bilmek gerekir. Bu durum adeta bir oyun gibidir. Bu oyunda kuralları her daim Google belirler. Eğer bu oyunu kuralların gerektirdiği çerçevede oynamak mümkün olursa başarı elde etme şansı da yüksek olur. Ancak gerekli kurallara uyulmazsa o durumda başarısız olunur ve oyun kaybedilir.

Arama Motorlarının Çalışma Sistemi Nasıldır?

Malatya SEO olarak sizlere net bir şekilde şunu söyleyebiliriz Google son derece kaliteli bir arama motorudur. Bu kaliteye ulaşmasındaki başlıca etken her içeriği titizlik ile okuması ve ince eleme yapmasıdır. Kullanıcılara memnun olabilecekleri içerik sunarak kalitesini en üst seviyelere getirmiştir. Bu noktada birçok farklı uyulması gereken unsur ve kural bulunur. En önemli unsur olarak da yetkilendirme, ilgi düzeyi ve kişiselleştirme özelliklerinden bahsedilebilir. Bu kriterleri anlamak ve uygun çalışmaları yürütmek sitenin kusursuz bir şekilde optimize edilmesini sağlar. Sitelerinde kaliteli bir performansa imza atmak isteyenlerin bu kriterleri doğru bir şekilde çözümlemesi ve istenilen her şeyi kusursuz bir şekilde hazırlaması gerekir. Eğer bu çalışmalar Google’nin istediği düzeyde gerçekleşirse, Google bu siteleri ödüllendirir. Başka bir deyişle site sahipleri eğer Google’ye istediği şekilde bir çalışma sunarsa, Google bu site sahiplerini kısa bir süre içerisinde ödüllendirir. Bu hususta daima kaliteli içerikler üretmek ve tercih etmek, web sitesini gerekli kurallara göre optimize olarak ayarlamak ve siteyi arama motoruna göre değil de kullanıcılara göre uyarlamak önemlidir.

Arama Motorlarında Kişiselleştirme Kritik Kriter Olabilir?

Kişiselleştirme, sitelerin kendisine özgü olan bilgilerin paylaşımı olarak nitelendirilir. Siteler kendilerine ait bilgileri paylaşarak kişiselleştirme anlamında oldukça üstün bir özelliğe sahip olabilir. Google’nin oldukça önemsediği bir kriter olan kişiselleştirme, sitenin adresi, konumu, telefon ve iletişim numaraları, kullanıcıların arama geçmişleri ve her türlü sosyal bağlantı uzantıları gibi bilgiler içerir. Bu bilgilerin paylaşılması arama durumlarında sitenin belirgin bir şekilde ön plana çıkmasını ve kullanıcılara görünmesini sağlar. Sitenin üstünlük kazanmasında oldukça önemli bir kriter olarak bilinmektedir.

Arama Motoru Algoritmaları Değişkenlik Gösterir

Arama motorları özellikle de Google, belirli dönemlerde algoritma düzenlerinde değişikliğe gidebilir. Her sene değişen bu algoritmalar sonucunda hedef araştırması yapan kullanıcılar daha kaliteli arama sonuçları elde eder. İlgili olarak görüntülenen sonuçlar dâhilinde kullanıcılar en doğru bilgiye ve en doğru arama özelliğine sahip olarak Google arama motorundan memnun şekilde ayrılırlar. Bazı durumlarda meydana gelen bu değişiklikler oldukça değişik çaplı olarak meydana gelebilir. Bu değişikliklerin büyük olması, etkilenen ite sayısının da çokluğunu ifade eder. Birçok durumda küçük olarak meydana gelen değişimler birçok küçük çaplı site tarafından hiç fark edilmez.

Google Belirli Dönemlerde Güncelleme Yapar

Google değişimlerine ek olarak belirli dönemlerde de güncelleme yapmaktadır. BU güncelleme ile sürekli olarak yeni web sitesi kazanımları elde edilir. Buna bağlı olarak da her yeni güncellemenin ardından yapılacak aramalarda farklı site önerileri kullanıcılara görünür. Kullanılabilirlik ve süreklilik açısından bu durum oldukça önemlidir. Sürekli yeni sitelerin arama motoruna girmesi ve kendine yer edinmesine imkân tanır. Diğer açıdan bakıldığında da hali hazırda Google üzerinde yere sahip olan sitelerin değerlerini korumak için daima SEO çalışmalarına önem vermeleri ve gerekli güncellemelere ayak uydurmaları gerekmektedir.

Anahtar Kelime Kullanımı SEO İçin Neden Önemlidir?

Anahtar kelimeler, SEO çalışmalarının adeta olmazsa olmaz unsurlarıdır. Bu nedenle anahtar kelime tercih ederken mutlaka analitik bir şekilde yaklaşım göstermek gerekir. Bu aşamada öncelik olarak potansiyel müşterilerin varlığı düşünülmelidir. Ziyaretçilerin ne aradığı ve genelde bu siteye ne için gelebilecekleri düşünülerek anahtar kelime tercihleri yapılmalıdır. Sonuç olarak bir web sitesinin veya sayfanın yüzlerce ayrı anahtar kelime ile optimize edilmesi mümkün olamaz. Bu nedenle en açık ve en özetleyici kelimeler tercih edilir ve ziyaretçilerin aramalarında nokta atışı sağlanır. Bu bağlamda olabildiğince spesifik düşünmek ve optimize edilen şeyin ne olduğuna iyi karar vermek gerekir. Unutulmaması gereken başlıca 3 unsur vardır; rekabet, alaka ve sıklık…

Anahtar Kelimelerin Araştırılma Süreci

Anahtar kelimelerin araştırılması için ayrılan süreç, frekans ile rekabet arasındaki süreci kapsar. Frekans temel olarak kullanıcıların ve ziyaretçilerin aramalarını yaptıkları sıklık anlamına gelirken, rekabet ise piyasaların birbirleri işle girdiği rekabet seviyesini ifade eder. Anahtar kelime tercih edecek durumlarda öncelik olarak bu unsurların hangisinin daha öncelikli olduğuna karar verilir. Kullanıcıları çekebilecek en fazla potansiyele sahip olan ve durumu en iyi özetleyen kelimeler tercih edilir. Başarılı bir anahtar kelime tercihi site içerisindeki trafiği artırır.

Ziyaretçilerin Arama Motorları Kullanımında Anahtar Örnekleri

Kullanıcılar birçok durumda tam olarak istedikleri arama kelimelerini kullanmaz. Basit kelimeler ile çıkacak olan sonuçlara odaklanır. Yani detaylı arama değil, tek kelimelik bir araştırma gerçekleştirir. Bu durumun bir sonucu olarak da iki aramanın karşısında farklı sonuçlar görüntülenir. İki farklı örnek üzerinden bu durumun daha da anlaşılabilir olması sağlanabilir.

Örnek 1: Kullanıcı ‘Samsung’ araması yapar.

Bu kelime anahtar olarak düşünüldüğünde bu kelimeyi anahtar yapan siteler oldukça sağlam bir sıralamaya sahip olabilir. Gün içerisinde oldukça yoğun bir şekilde bu kelime ile arama yapılmaktadır. Bu arama ile kullanıcıların amacının aslında özelliklerini merak etmediği ortaya çıkar. Sadece tek kelimelik bir arama olduğu için yüzeysel görsel ve bilgilerin yer aldığı içerikler ziyaretçilerin karşısına çıkar. Bu aramayı yapan kullanıcı aslında özelliklerine bakmayı veya satın almayı düşünmüyordur. Bu nedenle ilgili olan siteler aramada görüntülenirken, ilgisi olmayan siteler ise bu aramada ziyaretçilerin karşısına çıkmaz.

Örnek 2: Kullanıcı ‘Samsung S8 128 GB Beyaz’ araması yapar.

Bu arama oldukça geniş ve detaylı bir aramadır. Bu şekilde arama yapan bir kullanıcı daha net bilgilerin sunulduğu arama sonuçları ile karşılaşır. Detaylı aramalarda çıkan sonuçlar sonuca her daim bir adım daha yakındır. Gerekli bilgilerin yer almadığı siteler arama sonuçlarında görüntülenmez. Bu anlamda sitelerin içerik hazırlarken her anahtar kelimeye uygun içerik bulundurması, sıralamadaki kalitesinin artmasını sağlayacak olan bir durumdur.

Anahtar kelime araştırmaları SEO çalışmalarını önemli ölçüde etkiler. Her şey arama sonuçları ile meydana çıkmaktadır. Yapılan her başarılı arama sonucu sitenin trafiğinin artmasına veya azalmasına neden olur. Dönüşüm optimizasyonu denilen konu ise bambaşka bir konudur.

İç Optimizasyon Tanımı

İç optimizasyon kelimesi site içerisinde yapılacak olan her türlü optimizasyon ve düzenleme çalışmalarının ifade eden bir kavramdır. Web sitesi içerisinde kullanılan içeriklerin kullanıcılara nasıl ve ne şekilde yansıdığını bilmek ve görmek oldukça önemli bir konudur. Web site oluşumlarında ilk önce dikkat edilmesi gereken optimizasyon bölümü web URL’sidir. Başlık ve tanıtım ile ilgili yazılan yazılar site içi optimizasyonunda öncelik gerektiren diğer bölümlerdir.

SEO Çalışmalarında Sayfa Düzenlemeleri Nasıl Olur?

SEO çalışmalarında başarı elde etmek için tasarlanacak olan sayfaların özgünlüğü oldukça önemlidir. Taze içerikler, yeni ve daima doğru bilgiler, bu anlamda kullanıcıların her daim geri dönüşünü artıracak unsurlardır. İlgi çekici başlık kullanımları ve başlıkların tam olarak ifade edildiği metinlerin eklenmesi de her sayfanın kalitesini artıran bir diğer unsur olarak bilinir. Buna ek olarak her sayfa için tercih edilecek etiketin de net ve anlaşılır olması önemlidir. Özgün olarak tercih edilecek etiketler sayfanın kalitesini daha artırmayı sağlar. Site içerisindeki görsel optimizasyon kullanıcıların rahat erişebileceği bağlantılar içerirse site rahat kullanım açısından da değer kazanır. SEO çalışmalarında başarı sağlayacak sitenin mobil uyumlu olması da değer kazanmasında etkilidir. Sayfaların mobil tasarıma uygun hale getirilmesi arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almasını sağlar. Daha çok kullanıcıya hitap eden siteler her koşulda daimi başarı sağlar.

SEO Çalışmalarının İş Geliştirmeye Etkisi Nasıldır?

Arama Motoru Pazarcılığı kısaca SEM olarak adlandırılır. Yatırım getirisi terimi ise iş yaşamında ROI olarak değerlendirilir. SEM çalışmaları, tercih edilecek olan anahtar kelimelerin kaliteli ve kullanışlı olmasına doğrudan katkı sağlayabilir. Performansı yüksek olan kelimeler tespit edilerek kullanıma sunulur. Bu aşamada hazırlıkların bitmesinin ardından gelecek sonuçların iyileşmesini beklemek yerine bir Adwork çalışması tercih edilirse başarı için gereken süreç daha da kısalabilir.

SEO İle Adwork Çalışmalarının Birlikte Kullanımı Nasıldır?

Adwork çalışmaları kullanılacak olan anahtar kelimelerin kalitesini ve başarı oranını da kolayca tespit edebilmeyi sağlar. Bu sayede seçilen anahtar kelimeler kullanılmaya başlandığı anda ziyaretçilerin site üzerinde sağladıkları gelir ortanı artış gösterir. Bu konuda başarı elde etmek için SEO ile Adwork çalışmasını aynı oranda yapmak ve Adwork çalışmasına gelindiğinde kısıtlı davranmamak önemlidir. Bu iki platformun aynı anda ve aynı ölçüt ile kullanılması yapılan çalışmalardan kısa zamanda oldukça başarılı sonuçların elde edilmesini sağlar. İyi bir SEO çalışması sitenin nitelik puanını artırmaktadır. Bunun sonucunda da yapılacak olan Adwork çalışmalarına muavinlik yapar. Bunun sonucunda da genel anlamı ile tıklama başına uygulanacak maliyet en aza indirilmiş olur. Hem maliyette hem de zamanda başarı sağlayacak olan uygulama sonucunda site için gerekli olan başarı hızlı bir şekilde elde edilir. [/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

SEO Ne Demek Kısaca Öğrenelim

Heryerde SEO SEO Nedir Bu SEO ?

Sohbete Başla
Nasıl yardımcı olabilirim?
Sohbete Başla
Nasıl yardımcı olabilirim?